Sesta kupeja 2015, Zvaigzne ABC, Latvia

Sesta kupeja LAT

Roza Liksoma / Rosa Liksom

Sestā kupeja (original title: Hytti nro 6)

Tulkojusi / Translator: Maima Grīnberga

Izdevējs / Publisher: Zvaigzne ABC (2015)

 

Rakstniece un māksliniece Roza Liksoma (Rosa Liksom, dz. 1958) kopš 1985. gada rakstījusi un publicējusi stāstus, romānus, bērnu grāmatas, komiksus un lugas. Par stāstu “Sestā kupeja” autore 2011. gadā saņēmusi Somijas prestižāko literāro balvu “Finlandia”. Latviešu valodā izdota arī R. Liksomas stāstu izlase “Vienas nakts ekstāze”.

SESTĀ KUPEJA – SASTAPŠANĀS VILCIENĀ

Stāsts par ilgu ceļojumu ar vilcienu no Maskavas uz Mongolijas galvaspilsētu Ulanbatoru. Ceļojums tiek veikts 1986. gada ziemā un pavasarī. Vienā kupejā brauc jauna somu meitene, kas Padomju Savienībā dzīvo un studē, un krievu vīrietis. Meitene klusē, vīrietis runā. Runa ir skaļa un skarba: tā izaug no smagas pieredzes un kropla priekšstata par pasauli. Vīrietis ir uz ielas audzis, ieslodzījuma vietas iepazinis slepkava. Meitene ir viņa gūstekne, no kupejas nav iespējams tikt prom, viss ir jādzird un jāredz.

Pieturvietās tiek pieredzēta zeme pārmaiņu laikā, Padomju Savienība, kur “viss ir kustībā: sniegs, ūdens, gaiss, mākoņi, vējš, pilsētas, ciemi, ļaudis un domas”. Garām pazib cita citai līdzīgas pilsētas un stāvus pūstošas fabrikas, ielās viļņojošas upes un saindēti meži. Pie zaļajām debesīm kā ledus gabaliņi grab zvaigznes, un naktī ieņaudas nošņurcis kaķis.

Stāsta nosaukums ir atsauce uz A. Čehova stāstu “Sestā palāta”.